הרחקת יונים ברעננה

רעננה היא אחת הערים המצליחות והמבוקשות בישראל. עם שפע מוסדות חינוך מעולים, מצב סוציואקונומי גבוה ומיקום נחשק במרכז הארץ, מדובר בעיר נהדרת למגורים. יחד עם זאת, גם ברעננה צריך להתמודד עם מטרדים כמו התקבצות יונים באזורי מגורים. במאמר הבא נסביר מה חשוב לדעת על הרחקת יונים ברעננה.

הרחקת יונים ברעננה

 

היונים מגיעות

לפני שנסביר על טיפול ושיטות להרחקת יונים ברעננה, חשוב לתת מעט רקע ולהסביר מה הקשר בכלל בין הציפור עם עלה הזית, לבין ערים במרכז ישראל. ועוד יותר חשוב, למה צריך לנסות ולפרום את הקשר הזה. על אף הדימוי הציורי שלהן והאסוציאציה הידועה לשלום, יונים בסביבת מגורים יכולות להוות מטרד אמיתי. מדוע זה כך? מכמה סיבות מהותיות ובהן:

  • העברת מחלות חמורות – היונים מעבירות לא מעט טפילים מסוכנים ולא נעימים לבני האדם. בהם אקרית אדומה, כינים ועוד. קינון יונים באזורי מגורים יכול להביא להתפרצות של תגובות אלרגניות חריפות, דלקות נגיפיות בקרום המח ועוד מצבים בעייתיים.
  • נזק ולכלוך – היונים אינן ידועות ביכולת גבוהה במיוחד של שמירה על ניקיון. קינון יונים יכול להביא לנזק ממשי לאזור המגורים, לסתימות ביוב בלשלשת ולמטרדים נוספים עם עלות כספית גבוהה.
  • רעש ובהלה – יונים כקבוצה יכולות להוות גם מטרד אקוסטי בולט לרעה. החל מטיפוף על גגות, השמעת קולות וכיוצא בזה, יונים יכולות בקלות להפר את שלוות הדיירים. מעבר לכך יונים גם עלולות לעורר פאניקה לא רצויה אצל אנשים המפחדים מציפורים.
  • גניבות מזון – יונים, כחיות רבות, נמשכות אחר מזון אנושי ועלולות לגנוב מזון, לחבל בו ולגרום נזק תברואתי גם מבחינה זאת.

מכל הסיבות שצוינו, ברור כי הרחקת יונים ברעננה או באזורים אחרים בארץ הוא עניין משמעותי שאינו סובל אלטרנטיבות אחרות. יונים אינן מתאימות לאזורי מחייה אנושיים ועל כן יש לנקוט בצעדים מתאימים כדי להרחיקן משם.

היונים מגיעות

 

פיר הכביסה שלכם כבית גידול

בטבע, יונים נוהגות לקנן באזורים הרריים, בנקיקים, מערות ומקומות מסתור דומים נוספים. התרחבותה של הציוויליזציה האנושית הביאה גם להגדלת מאגר בתי הגידול של היונים. מקומות כמו פירי כביסה, מרפסות, פתחי גגות רעפים ואף מפעלים ושטחים מסחריים הפכו למקומות מועדפים על יונים רבות לקינון ולמחייה.

הסיבות לכך הן החיקוי המוצלח של סביבת הגידול הטבעית בתוספת הנגישות הגדולה למזון אנושי, שכידוע אהוב על חיות מזיקות רבות. בהתאם לכך באזורי המחייה אנושיים רבים יונים יכולות לשגשג בצורה מוצלחת למדי.

כשמדובר על עיר משגשגת, מאוכלסת ומרכזית כמו רעננה, זה אך טבעי שיונים יימשכו למקום ויחפשו להן בית אנושי חדש בעיר. לכן חשוב לתושבי האזור להכיר שיטות טיפול רלוונטיות וחברת מקצועית להרחקת יונים ברעננה.

פיר הכביסה שלכם כבית גידול

 

פתרון הומאני להרחקת יונים

היום כל גורם מקצועי שמתעסק בהרחקת יונים יכול לקבוע בוודאות כמעט מוחלטת כי הפתרון ההומאני הוא הפתרון המועדף כאשר מדובר ביונים. בין אם מדובר על הרחקת יונים ברעננה או במקום אחר, עדיף לנקוט צעדים שאינם קטלניים או בלתי הפיכים, אלא כאלו שמרחיקים את היונים באמצעות גרימת אי נוחות זמנים ללא השפעות להמשך.

מעבר לכך שפתרון כזה הוא באופן טבעי יותר מוסרי היות ואינו מערב פגיעה בבעלי חיים, הוא גם נמצא כיותר יעיל עבור ההרחקה עצמה. לכן גם אם בסוגיות של מוסר אפשר אולי להתווכח על הצעד הטוב ביותר, היום ברור כי מבחינת אפקטיביות הפעולה עדיף להרחיק יונים מאשר לנסות לקטול אותם בשביל להרחיק אותם לצמיתות מאזור המגורים.

בעבר היו אכן נהוגים פתרונות קטלניים כגון הדברה או הרעלה בכדי לפתור את בעיית היונים באזורי המגורים. השיטות התקדמו מכיוון שנוסף על חוסר היעילות שבהן יש לשיטות ההדברה והרעל גם סיכון בריאותי שעלול לגרום נזק ממשי לבני אדם.

 

איך מרחיקים יונים?

הרחקת יונים ברעננה, אך גם במקומות אחרים מתבססת על שני שלבים עיקריים: פינוי המקום והנחת המכשול. הרחקה יעילה מתחילה מניקיון יסודי של האזור המבוקש וסילוק קיני יונים קיימים. רק לאחר שווידאנו שהשטח אכן נקי אפשר להתפנות לצעד הבא שהוא הנחת המכשול הרלוונטי. באיזה מכשול מדובר? קיימים כמה וכמה פתרונות אפקטיביים:

  • רשת למניעת יונים רשת המונעת חדירה של יונים לאזור הבעייתי ובכך מביאה להרחקתן.
  • דוקרנים נגד יונים מדובר למעשה במערכת חודים זעירים וקהים (כך ששום כאב עוצמתי לא נגרם ליונה) הבנויים על ציר ומסבים ליונים המקננות במקום אי נעימות חולפת.
  • דחלילים – בדמות ינשופים ועופות מאיימים אחרים, אשר מאותתים ליונים כי מדובר באזור מסוכן ולא כדאי להתקרב אליו.
  • מכשירי צלילים ו"תותחי רעש" – אשר משמיעים רעשים לא נעימים ליונים ובכך מחסלים את האטרקטיביות של אזור המחייה בעיניהן.

לא חשוב על איזה מכשול מדובר, בכדי לוודא שהוא אכן מביא להרחקת יונים לצמיתות יש לעשות לו בדיקות תקופתיות ולבדוק את תקינותו ושלמותו. כך למשל רשת להרחקת יונים שנשחקה לאורך הזמן ונקרעה לא תהיה יעילה עוד מכיוון שהיונים יכולים לחדר דרכה.

איך מרחיקים יונים?

 

מגיעים לכל מקום

לעיתים הנחת המכשול אינה מאוד מסובכת. כך למשל אם מדובר במרפסת שקיימת כניסה נוחה אליה מתוך הבית. אך מאחר ומדובר ביצורים מעופפים, לפעמים המחבואים שהיונים מאמצות לעצמן מקוריים ולא נגישים, ועל כן מצריכים פתרונות מתוחכמים מצד מרחיקי היונים המקצועיים.

בין האפשרויות שעומד בסל הכלים המקצועי של עסק להרחקת יונים אפשר למצוא הרחקת יונים בעזרת סנפלינג לבניין או באמצעות מנוף סל ייעודי. המחבואים יכולים להיבדל זה מזה גם בגודל (פתחי גגות למשל, יכולים להיות מאוד קטנים) ועל כן יש להצטייד בסל מגוון של מכשולים המתאימים לסוגי שטח ומידות משתנות.

מגיעים לכל מקום

 

אל תתנו ליונים לחיות אתכם

לסיכום, חשוב להבין כי יונים הם לא מטרד שאפשר לחיות אתו בשלווה. עצם קיומן בסביבה האנושית מביא ללא מעט צרות בהיבטים תברואתיים ואחרים, ועל כן חשוב לטפל בבעיה באופן מקצועי. לא מומלץ להאכיל את היונים או לראות בהן חיות מחמד, אלא מטרידים מסוכנים שיש להרחיק באמצעות פתרונות הומאניים.

איך מונעים באופן יעיל מהיונים לחיות אתכם? פונים לגורם מקצועי אמין שיודע לתת שירות הרחקה לצמיתות ופועל ברעננה והסביבה. עוד לא מכירים שירות כזה? מוזמנים לפנות אלינו ולהסיר דאגה מלבכם בכל הקשור לקינון יונים בבית.

למידע נוסף ולהזמנת הרחקת יונים ברעננה מחברה מקצועית, אמינה ומומלצת – צרו איתנו קשר עוד היום באמצעות האתר או בטלפון.
תוכן עניינים