כיני יונים

סבלתם מנוכחותן של יונים טורדניות ועקשניות, פעלתם להרחקתן וסוף סוף באתם על שכרכם. אך בעוד הן מחפשות אחר הקורבן הבא, אתם סובלים מגירוד קל ומעורר חשד. יכול מאוד להיות שמדובר בכיני יונים, מתנה לא רצויה שהן עלולות להשאיר אחריהן בעת עזיבתן. הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על הדברת כיני יונים.

היונה- מלכת הטפילים

למרבה הצער, לצד הסימבוליות הנחמדה של היונים שנתפסות כסמל לשלום ואחווה, בפועל היונה היא ציפור עקשנית שפחות נושאת עלה של זית בפיה ויותר מחלות וטפילים. היונים בדרך כלל מביאות על גבן מגוון מחלות המגיעות אליהן מעקיצות יתוש, אך גם חרקים מזעריים בדמות כיני יונים, קרציוני יונים ועוד.

כיני היונים ניזונות מדמן של היונים, ובעת בקיעת הגוזלים יגיעו לבקר את הטרף הטרי שלהן. במידה והיונים אכן פרשו כנפיים והמשיכו הלאה בנדידתן אל היעד הבא, הכינים לא ימשיכו איתם אלא יישארו, כשאתם עלולים להיות הקורבן הבא.

היונה- מלכת הטפילים

 

למה זה גורם?

הנזק של כיני היונים מינורי יחסית, ועשוי להסתכם בהתקפי גירוד חוזרים ונשנים למשך זמן קצר. ישנם באופן טבעי גם מקרי קיצון, בהם אדם המוגדר כבעל נטייה לאלרגיות עלול להגיב יותר בחריפות לנוכחותן של כיני היונים, ואז הדבר עשוי להתפתח לכדי סכנה.

לעיתים נדירות, כיני היונים עלולות לגרום לא רק לגרד קשה אלא גם לקשיי נשימה. במקרה כזה, חשוב לא לקחת סיכון וליצור קשר עם גורם רפואי מוסמך ללא דיחוי. בשורה התחתונה, כיני יונים הן יותר מציקות מאשר מהוות סכנה של ממש.

 

איך יודעים שמדובר בכיני יונים?

להלן מספר סימנים המעידים על כך שאתם סובלים מעקיצות של כיני יונים:

  • עקיצות חוזרות ונשנות בקרב כל דיירי הבית (לרוב ישנם עם נטייה להיעקץ, בעיקר על ידי יתושים. כיני יונים לא מפלות בין בני אדם ויעקצו את כולם, על אף שדם אנושי לא לטעמם).
  • תחושת הגירוד תהיה בדרך כלל חזקה יותר מאשר מקרים של עקיצה רגילה.
  • עקיצות מאוד קטנות שכמעט ולא רואים ובמרווחים מצומצמים.
  • תחושה שזוחל משהו בלתי נראה על העור.

אם אחד או יותר מהסימנים האלו רלוונטיים עבורכם, כנראה שנפלתם קורבן לכיני היונים.

איך יודעים שמדובר בכיני יונים?

 

איך הן הגיעו?

אחת הבעיות הקשות בקיומן של יונים במרחב העירוני היא נוכחותן ונוכחות הלשלשת שלהן בקרבתנו. יונים המקננות במסתורי כביסה, ארגזי תריס ופתחי אוורור, עלולות לא רק להסב נזק לרכוש אלא להשאיר אחריהן את כיני היונים, במיוחד אם הן ביקרו באדני החלונות שלכם או באו במגע עם הבגדים שנתלו לאחר הכביסה.

חשוב לציין שכיני יונים לא משאירות סימני עקיצה בניגוד ליתושים וחרקים אחרים, ולכן אם אתם סובלים מגרד שמקורו לא ברור, וסבלתם מביקורים תכופים לאחרונה של יונים בסמוך לביתכם, כנראה שאכן מדובר בכיני יונים.

 

הפתרון הראשוני – הרחקת יונים

אם ברצונכם להימנע לחלוטין ממפגש לא רצוי עם כיני יונים (כמובן שאתם רוצים), הפתרון האידיאלי הוא – למנוע את הגעתן של היונים מלכתחילה. באופן טבעי, לא תוכלו להיתקל בכיני יונים אם היונים לא יגיעו. אין עשן בלי אש – אין כיני יונים בלי יונים. ישנן מספר דרכים מומלצות להרחקת יונים:

  • חסימת כל הפתחים שעשויים להפוך לאזורי קינון פוטנציאליים, לרבות פתחי ניקוז, תעלות אוורור וצינורות של מייבשים ומכונות כביסה.
  • התקנת רשת לאטימת אזורים בעיתיים כמו מסתורי כביסה, מרפסות, גגות ורעפים.
  • הנחת דוקרנים באזורים צרים כמו מעקות, אדני החלונות על מנת למנוע את נחיתתן.
  • שמירה על ניקיון יסודי בכל מקום בו עלולות להופיע היונים, בדגש על החלונות והפתחים שקרובים לבית ומשם עלולות להגיע בסופו של דבר כיני היונים.

הפתרון הראשוני - הרחקת יונים

 

ניקוי יסודי

דרך נוספת שאינה כוללת הדברה מאסיבית של ביתכם הוא ניקוי יסודי. ניתן לרכוש מגוון חומרי חיטוי וניקיון מתקדמים ואיכותיים, לנקות את כל הבית כולל החלונות ואף לשקול ריסוס של פירטרואיד, חומר חיטוי ברמה גבוהה ובעל רעילות נמוכה לבני אדם ומאפשר חזרה מהירה למקום המגורים לאחר ריסוסו.

 

פתרון עצמאי – פחות מומלץ

בניגוד לתרחישים המצריכים הרחקת יונים, התמודדות עם כיני יונים היא שונה לגמרי. כאשר נדרש למצוא פתרון כימי והדברתי למצב בו ישנן כיני יונים בבית, לאדם הממוצע אין מושג כיצד לאתר את מקור הכינים או כיצד להשיג גישה לחומרי הדברה וחיטוי איכותיים שייתנו את המענה האפקטיבי ביותר כנגד כיני היונים.

לכן התמודדות עם כיני יונים באופן עצמאי ובכוחות עצמכם היא בחירה פחות מומלצת, שכן העלויות של הדברה מקצועית לא גבוהות עד כדי כך שתעדיפו להתמודד עם הבעיה הטורדנית והלא נעימה הזו בעצמכם.

 

אין מנוס מהדברה מקצועית

אם היונים כבר הגיעו והספיקו לעזוב, ומיציתם את היכולת שלכם לפתור את הבעיה בגפכם, נראה שהדרך היחידה והיעילה לפתור את סוגיית כיני היונים היא פנייה למדביר מקצועי. כיני היונים לא תמיד מספיקות להגיע לכל חלקי הבית, ולעיתים יש צורך בהדברה ממוקדת במספר חדרים מצומצם, בהם ישנן בוודאות כיני יונים. המדביר ירסס את המרצפות ואת החלונות.

חשוב להבהיר- מדביר כיני יונים לא ייקח את העבודה במידה ועדיין יש בעיה של יונים, מפני שבמקרה כזה יהיה צורך בהדברות נוספות. וודאו כי היונים אכן עזבו ולא נוכחות בעת ההדברה. רוב כיני היונים ימותו באופן מידי מספר שעות לאחר תום ההדברה, אך יש לוודא כי המדביר ששכרתם לביצוע העבודה משתמש בחומרי הדברה עם מג"ח – מעכב גדילת חרקים, שדואג לחסל גם את האפשרות להתפתחות ביצי כינים שלא הבשילו עדיין.

אין מנוס מהדברה מקצועית

 

ודאו את זמן ההמתנה מחוץ לבית

כמו בכל הדברה, יש להבין מול המדביר כמה זמן נדרש לשהות מחוץ לבית לאחר ההדברה, על אחת כמה וכמה אם יש לכם בעל חיים. במידה ואכן יש, וודאו מה מרחק הביטחון המקסימלי עד לחזרה אל הבית, ובדקו האם המדביר משתמש בהדברה ירוקה וחומרים ידידותיים לסביבה. לאחר בירורים אלה תוכלו להחליט בדבר פרק הזמן האידיאלי עבורכם לשהייה מחוץ לבית עד גמר ההדברה.

 

עלויות הדברת כיני יונים

לגבי העלויות של הדברת כיני יונים, מדובר בהשקעה מינורית למדי. הדבר תלוי בעיקר במספר החדרים בהם נדרשת ההדברה. הדברה סטנדרטית לדירת שלושה חדרים עשויה לעלות באזור 500 השקלים. בדרך כלל המחיר נע בין 350-700, לא כולל מע"מ.

האחריות על הדברת כיני יונים עומדת בדרך כלל על שלושה חודשים, אך שוב יש לציין, כי אם היונים יחזרו לפקוד את ביתכם, תצטרכו לבצע הדברה חוזרת, שכן לא מן הנמנע ששוב תסבלו מנוכחותן של כיני היונים.

עלויות הדברת כיני יונים

 

יש לפעול ללא דיחוי

אם אתם אכן סובלים מכיני יונים טורדניות, יש לפעול בהקדם. המחיר של הדברה מהירה ויעילה הוא כאין וכאפס לעומת התסכולים והעצבים שמביאות עימן עקיצות של כיני יונים. וודאו כי אין יונים בקרבתכם, דאגו לשמור על ניקיון יסודי באזורים רלוונטיים והעמידו אמצעים להרחקת יונים, על מנת שלא תצטרכו לחוות שוב את הגירודים המרגיזים של כיני היונים.

בחירה במדביר מקצועי לבעיית כיני יונים תהיה האפשרות הטובה ביותר עבורכם. צרו קשר עוד היום עם מדביר מנוסה ותגידו שלום לכיני היונים.

גילאור פסח - צוות ג'י הרחקת יונים
גילאור פסח - צוות ג'י הרחקת יונים

שמי גילאור, הבעלים של צוות ג'י הרחקת יונים.
התחלתי לפני כ-15 שנים בתור חברה להרחקת יונים ושמתי לעצמי מטרה שמאה אחוז מהלקוחות שלי יצאו מרוצים מכיוון שהייתה בעיית תדמית קשה לענף בזמנו.
בנוסף לשירותי הרחקת יונים, בחברת ''צוות ג'י'' מבצעים שירותי הדברה מקצועית כנגד מזיקים: תיקנים, נמלים, פשפש המיטה, הדברת מזיקי רכוש וחרקי מזון ולכידת מכרסמים. בחברה משתמשים בחומרי הדברה אשר אינם מזיקים לסביבה ומאושרים על ידי המשרד להגנת הסביבה.

שתפו עם חברים:
למעבר לחלק מסוים בעמוד זה