לשלשת יונים

היונים הן חלק בלתי נפרד מסביבת המחייה שלנו. מלבד סכנות ומחלות שהן עלולות להעביר, הן משאירות אחריהן צואה ולשלשת שגורמים נזקים רבים. אז מה עושים? קוראים את המאמר הבא ומוצאים פתרון

לבני אדם ולבעלי חיים ישנן מערכות יחסים שונות. בדרך כלל, בעלי החיים שאנחנו מכניסים לחיינו מסתכמים בכלבים וחתולים. בעבר עוד אנשים רבים נהגו להחזיק תוכי, אוגר וחיות כאלה ואחרות בבתים שלהם, אך היום דברים מעט השתנו, בטח לאנשים שחיים בערים הגדולות.

מהי לשלשת יונים?

חיה נוספת שנכנסת לחיינו גם בלי לשאול שאלות, היא היונה. אם שמתם לב או לא, כבר שנים שהחיה הנחמדה הזו חלק מהחיים שלנו. איך רואים את זה?

בבית, כמובן. בין אם אתם גרים בבניין, בית פרטי, במושבים ובקיבוצים ואפילו גם אם תגורו בפנטהאוז עצום – כנראה שלא תצליחו לחמוק מן היונים, או איך לומר זאת בעדינות…. מצואת היונים, או בשפה הנעימה והמקצועית – לשלשת יונים.

מהי לשלשת יונים?

 

התמודדות עם לשלשת יונים

לשלשת יונים זה אחד הדברים הנפוצים, המרתיעים והלא נעימים שנוכל להיתקל בהם. תסכימו שאם תשבו לשתות קפה באיזה בית קפה שכונתי, או אם תגיעו לעל האש, או סתם לארוחת ערב במרפסת או על הגג של חברים ותראו לשלשת יונים (צואת יונים) על הריצפה, כנראה שהדבר הראשון שתרצו זה להתחפף משם, הדבר השני להפסיק לאכול והדבר השלישי? למצוא פתרון יעיל.

 

מקומות בהם יש לשלשת יונים

אחת הסיבות שניתן לראות צואת יונים, כמעט בכל מקום הוא שהיונים עפות באוויר, ובאוויר הן עושות את הצרכים שלהן שיורדים בכניסה לחדר המדרגות, על הגג, במרפסת ובכל המקומות שאנחנו נמצאים בהם. אם וכאשר מדובר בעסק שלכם ונתקלתם בלשלשת יונים במקומות לא שגרתיים, עליכם לבדוק זאת באופן אחר ולהזמין הדברה, סריקה ופינוי של הקנים שנמצאים אצלכם בעסק, על ידי אחד מאנשי המקצוע המתאימים.

מקומות בהם יש לשלשת יונים

 

איך אוכל לנקות את צואת היונים?

כפי שסיימנו את הפסקה, נמשיך גם כאן, כי הכל תלוי היכן נתקלתם בלשלשת יונים. אם וכאשר מדובר בכניסה לבניין הדירות שלכם, בהנחה ואין ועד בית שדואג לניקיון, רצוי לשפוך דלי עם מים חמימים, להוסיף חומר ניקוי ואקונומיקה, כדי שהנוזלים יקבלו את הריח הטוב של חומר הניקוי וגם את החוזק של האקונומיקה. כמובן שאת הכל יש לעשות תוך שמירה על היגיינה ולזכור לשים כפפות.

 

עשה ואל תעשה בזיהוי צואת יונים

לשלשות יונים קיימות כאמור במקומות שונים ועלולות לגרום נזקים מצטברים. כפועל יוצא מכך, רבים מאיתנו מרגישים צורך עז להתמודד איתם מהר – ולכן גם עושים טעויות. אלו טעויות שעלולות לעלות ביוקר, כי הלשלשת עצמה כוללת בתוכה מגוון רחב של סוגי חיידקים וחומרים לא רצויים.

כך לדוגמא צריך להימנע ממגע ישיר בלשלשת. יש להרחיק ממנה ילדים וגם חיות מחמד ובמידה ומזמינים בעלי מקצוע, ניתן אפילו לגדר את האזור כדי למנוע גישה. יתרה על כך, לא כדאי לנסות להסיר את הלשלשת עם מים בלבד ואז להשאיר מאחור את הכתמים. ללא הסרה יסודית של הלשלשת, עלולה להצטבר רטיבות שיחד עם הלשלשת גורמת להתפתחות חיידקים נוספים.

 

מה הקשר בין לשלשת וצואת יונים לבין הנכס שלכם?

הזמנת בעלי מקצוע לצורך התמודדות עם הלשלשת של היונים היא השקעה משתלמת. בטווח הקצר, היא חוסכת עבורנו עוגמת נפש וסיכונים מיותרים: במקום שנצטרך לטפס על הגג ולסכן את עצמנו, אנחנו יכולים להזמין בעלי מקצוע שייקחו על עצמם את האחריות בצורה יסודית.

בטווח הארוך, הזמנת בעלי המקצוע והניקוי של היונה בצורה יסודית מאפשרת למנוע הרס של הריצוף או הצבע. כמו כן, כיום ידוע שצואת היונים גורמת לחלודה. אז אם לא רוצים להגיע למצב של פגיעה בערך הנכס, הפתרון הכי טוב יהיה להזמין בעלי מקצוע ולנקות את הלשלשת כמה שיותר מהר.

מה הקשר בין לשלשת וצואת יונים לבין הנכס שלכם?

 

איך הלשלשת מדביקה אותנו במחלות?

עוד טעות נפוצה מייחסת סכנה רגע למגע של יד אדם בלשלשת וצואת יונים. בפועל, הסכנה העיקרית מתרחשת דווקא כאשר מזניחים את הלשלשת. אם לדוגמא לא מטפלים בצואת היונים בזמן ונותנים לה להמשיך להתייבש, מה שקורה הוא שהיא הופכת לאבקה.

כאשר הלשלשת הופכת לאבקה, היא נישאת באוויר ויכולה לחדור פנימה אל החדרים שלנו ואל הריאות. כל זה גורם לחיידקים להדביק אותנו במחלות ויש עשרות מחלות שונות שעוברות בני אדם ומסכנות גברים ונשים בכל הגילאים.

 

כך תמנעו כינים כתוצאה מנוכחות יונים

הצטברות לשלשת היא כר פורה להופעת סוגים שונים ורבים של נזקים. נזקים אלו עלולים להתרחש באופן מיידי אם נוגעים בצואה, או להופיע עם הזמן בגלל שהלשלשת מתייבשת והחיידקים נישאים באוויר. כאשר הלשלשת מצטברת באזור מסוים, זה הופך כר פורה להתרבות כינים וקרציוני יונים.

החדשות הרעות הן שמהרגע שבו הכינים נכנסים אל תוך הבית, כבר קשה מאוד להיפטר מהן. החדשות הטובות הן שלא צריך לחכות עד שזה יקרה: פשוט מזהים בזמן את ההצטברות של הלשלשת ומזמינים בעלי מקצוע שיכולים להדביר את האזור ולהיפטר מהבעיה באופן יסודי.

כך תמנעו כינים כתוצאה מנוכחות יונים

 

מה משפיע על המחיר של הדברה או ניקיון של לשלשות יונים?

אחת הסוגיות שחוזרות על עצמן אצל בעלי בתים או דירות שסובלים לעיתים קרובות מהופעת צואת יונים היא כמה זה אמור לעלות. מצד אחד, ברור שמדובר בהשקעה משתלמת: הזמנת בעלי המקצוע חוסכת עבורנו זמן והוצאות ובעיקר מבטיחה תוצאות מעולות גם בהתמודדות עם כמויות גדולות יחסית של צואת יונים.

מצד שני, המחיר של שירות כזה אינו אחיד אלא מושפע בעצמו משורה ארוכה של פרמטרים. בין היתר, הוא נקבע לפי השאלה איפה בדיוק הלשלשת נמצאת וכמה קל או מסובך להגיע אליה, מה כמות הצואה שאותה צריך להסיר, איזה עוד שירותי הדברה חשוב לשלב וכן הלאה.

 

איך בוחרים שירותי ניקיון ללשלשת יונים?

חיטוי של המקום שבו הייתה לשלשת יונים מונע חשש להתפרצות מחלות. בגלל שהטפילים של היונה לא יכולים לחיות ללא הפונדקאי שלהם, צריך להרחיק את המפגע ולאחר מכן לחטא את האזור. במידה והלשלשת נמצאת במרפסת, על אדן החלון או אפילו במסתור הכביסה ועל גג הבניין, מה שצריך לעשות הוא להתייחס אליה בתור מפגע.

את שירותי הניקיון והחיטוי צריך לפיכך לבחור על פי מידת המומחיות של החברה והניסיון שיש לה. אפשר לקבל המלצות על חברות שעובדות בתחום, לברר לגבי המחירים המקובלים בענף ולקבל הצעה מסודרת. לאחר מכן, יש לבדוק תוך כמה זמן החברה מתחייבת להגיע והאם היא נותנת אחריות על שירותי ההדברה שלה.

איך בוחרים שירותי ניקיון ללשלשת יונים?

 

התדירות המומלצת לניקיון והסרה של צואת יונים

הסרת הלשלשת יכולה להיות רק חלק מתוך תהליך ארוך יותר של התמודדות עם מפגעי היונה. בשביל שבעיות כאלה לא יחזרו בעתיד, צריך כאמור להתמודד עם המקור ולא רק עם הסימפטומים שמופיעים על פני השטח.

הכי נכון להרחיק את היונים באמצעות התקנת דוקרנים, דחליל או עורב פלסטיק. אפשרות אחרת היא להשתמש בשיטות מתקדמות של הרחקה אלקטרונית, אך צריך לברר כמה זה עולה ולבדוק מול בעלי מקצוע האם זה רלוונטי לבית שלנו.

גילאור פסח - צוות ג'י הרחקת יונים
גילאור פסח - צוות ג'י הרחקת יונים

שמי גילאור, הבעלים של צוות ג'י הרחקת יונים.
התחלתי לפני כ-15 שנים בתור חברה להרחקת יונים ושמתי לעצמי מטרה שמאה אחוז מהלקוחות שלי יצאו מרוצים מכיוון שהייתה בעיית תדמית קשה לענף בזמנו.
בנוסף לשירותי הרחקת יונים, בחברת ''צוות ג'י'' מבצעים שירותי הדברה מקצועית כנגד מזיקים: תיקנים, נמלים, פשפש המיטה, הדברת מזיקי רכוש וחרקי מזון ולכידת מכרסמים. בחברה משתמשים בחומרי הדברה אשר אינם מזיקים לסביבה ומאושרים על ידי המשרד להגנת הסביבה.

שתפו עם חברים:
למעבר לחלק מסוים בעמוד זה