מיינה

מי שמבין מעט בעולם הציפורים, בעיקר בארצנו הקטנטונת, יחשוש מאוד למשמע השם שלה. אך מי שלא שמע עדיין על המיינה, כדאי שתכירו – מדובר באחת הציפורים התוקפניות, העקשניות והטורדניות שיש לנוף הארץ הישראלי להציע, וככזאת המסווגת כמין פולש שמתרבה כאן כבר כמעט 30 שנים. אל תתנו לגודל שלה להטעות אתכם, ואל תחשבו שניתן להיפטר ממנה ביתר קלות. 

דע את האויב

המיינה ההודית או המיינה המצויה, היא ציפור שיר קטנה שהגיעה לישראל בסוף שנות ה-90, הישר לצפארי בתל אביב. מעצם היותה ערמומית ותחמנית, היא הצליחה לפרוץ את הכלוב שלה ועברה להתרבות בכל הארץ, כאשר היום היא חלק בלתי נפרד מהמרחב העירוני בכל חלקי הארץ.

היא לא נרתעת מרעשים, זיהום אוויר או איומים של בני אדם- להיפך. מיינה היא ציפור תוקפנית וטריטוריאלית, שקשה מאוד להרחיק מאזור המגורים ברגע שהיא מקננת ומרגישה בנוח.

דע את האויב

 

ציפור מיינה תוקפת

אם נמשיך לצייר את דיוקנה של המיינה, נבהיר שהטיפול בהרחקתה מורכב יותר מאשר הרחקת יונים, למשל. מיינה לא תקנה חלק מהתכסיסים המופעלים על יונים, ותגיב באגרסיביות אם מנסים להגיע אל הקן שלה, קל וחומר אם יש בו ביצים או גוזלים (פרחונים).

לא מומלץ לנסות ולפנות את הקן של המיינה בכוחות עצמכם, שכן תהיו חשופים לתוקפנות שלה. היא נחשבת לתוקפנית במיוחד בעיקר נגד ציפורים אחרות, אך עשויה להיות כזו גם מול בני אדם או חיות אחרות כמו כלבים.

 

תקופת הדגירה

המיינה מטילה בכל פעם עד 4 ביצים, בצבע תכלת כחלחל. תקופת הדגירה שלה אורכת מעט פחות משבועיים, בין 12-13 יום. במידה וכבר יצרה לעצמה קן, סביר להניח שתנסה לחזור אליו בכל פעם, גם במרווחי זמן גדולים.

לאחר תקופת הדגירה מגיעה תקופת הקינון, אז המיינה נעשית תוקפנית יותר. התקופה בה גוזלי המיינה נמצאים בשלב התפתחות מתקדם, היא הרגישה ביותר עבור ציפור זו. ההורים נשארים יחד ויהפכו למגוננים יתר על המידה, ואז עשויה להופיע התנהגות תוקפנית.

תקופת הדגירה

 

עלולה לגרום לנזק רב

מיינה אינה מהווה מטרד רק מעצם האישיות התוקפנית שלה, אלא נחשבת לסכנה של ממש עבור יבולים של חקלאים. המיינה היא אוכלת כל ולכן מסבה נזק משמעותי לעצי פרי וירק. כמו כן, הקן של המיינה מלא בלכלוך ומהווה קרקע פורייה לטפילים וכינים שעלולים למצוא את עצמם קרובים מאוד לביתכם. בנוסף, היא ציפור שיר חקיינית בעלת מנעד קולי רחב, וניחנה בצווחות מאוד לא נעימות שיוצרות רעש מרגיז למדי. כל אלו הן סיבות מספיק טובות לדאוג שלא תרצו מיינה בקרבתכם.

 

הרחקת מיינה – צמצום אפשרויות הקינון

בדומה מאוד להרחקת יונים, כאשר מדברים על פתרונות של הרחקת מיינה, הראשון שבהם הוא בעצם טיפול מונע. עדיף שלא תהיה למיינה בכלל את האופציה לקנן מלכתחילה. חשוב מאוד לסגור פתחים במסתורי כביסה, ארגזי תריס, אדן החלון או פתחי אוורור וניקוז, שעשויים להיות בגדר פרצה הקוראת לגנב. אם הפתחים הללו ייסגרו בצורה אטומה והרמטית, למיינה יהיו פחות אפשרויות נחיתה וקינון, מה שיקטין את הסיכויים שלה להתארח אצלכם דרך קבע.

הרחקת מיינה - צמצום אפשרויות הקינון

 

התקנת רשת צפופה

רשתות נגד יונים הן דבר מוכר, והן עשויות לעשות את העבודה גם מול המיינה, אולם יש לערוך מספר שינויים כמו עובי הרשת וצפיפותה. המיינה קטנה מהיונה בצורה משמעותית, ולכן יש לבחור את הרשת הצפופה ביותר על מנת למנוע כל סיכוי שלה להגיע למסתורי הכביסה שלכם.

לא מדובר בהתקנה שתוכלו לבצע בעצמכם, שכן על מנת להתקין רשת נגד מיינה נדרשת עבודה בגובה עם ציוד מתאים, מנת חלקם של מרחיקי ציפורים מקצועיים ומנוסים. מומלץ לבחור ברשת מוניפיל, בעלת עמידות גבוהה לפגעי מזג האוויר וצבע שקוף לשמירה על האסתטיקה. אם אכן ישנה מיינה מקננת באזור המצריך התקנת רשת, מומלץ לבצע את ההתקנה על אף העלויות, שמסתכמות בכמה מאות שקלים.

התקנת רשת צפופה

 

דוקרנים צפופים

הדוקרנים המשמשים להרחקת יונים, לא יעשו את העבודה מול המיינה. גם במקרה הזה השוני בגודל הפיזי בין היונה למיינה משחק תפקיד, ולכן נדרשים דוקרנים העומדים בצפיפות גבוהה יותר, על מנת למנוע מרגליהן הקטנות של המיינה לנחות על המשטח עליו אתם מבקשים להגן.

דוקרנים מגיעים במגוון תצורות שנועדו למנוע נחיתה על מעקות, גגות, רעפים ומרפסות, כאשר ההעדפה היא להשתמש בדוקרני נירוסטה. עם זאת חשוב לסייג, כי ציפור המיינה נחשבת לאקרובטית וגמישה יותר מהיונה המגושמת, כך שלא תמיד תוכלו להרתיע את המיינה באמצעות דוקרנים.

דוקרנים צפופים

 

לייזר נגד מיינה

תחום חדש הנקרא הדברה אלקטרונית, התפתח בעקבות התאוצה הטכנולוגית שמתפתחת מדי יום. הוא מציע למעשה עולם חדש של התמודדות נגד מינים פולשים כמו יונים או מיינות, במיוחד כאשר חל איסור מוחלט להמית או לפגוע בציפורים אלו, על פי חוק במדינת ישראל. אחד האמצעים המשתייכים לתחום זה הוא מכשיר לייזר, היוצר קרניים בצבעים אדום וירוק, שנועדו ליצור סביבה עוינת עבור המיינות, לסנוור אותן ובסופו של דבר גם להרחיק אותן.

התקנת מכשיר הלייזר אמנם יקרה (יכולה לעבור את רף 2,000 השקלים), אך מדובר באמצעי יעיל, בעיקר עבור אלה שסובלים מביקורים תכופים של יונים ומיינות. למיינה יש יכולת למידה גבוהה, אך מכשיר הלייזר אינו עובד על דפוס קבוע, ומשנה את מסלולו כל הזמן, מה שאפשר התמודדות טובה יותר מול המיינה.

לייזר נגד מיינה

 

פסי חשמל

נשמע מרתיע, אך אין ממה לחשוש. פסים חשמליים מונחים במקומות צרים בדרך כלל, בעיקר כאשר המיינה מתמקמת על גגות או מעקות, ושולחים פולס חשמלי נמוך ועדין אל רגליהן, מה שמשדר להן אותות סכנה ויכול להביא להרחקתן מהאזור. גם הנחת פסי חשמל אינה זולה, והתקנתם עשויה להגיע לעד אלף שקלים.

פסי חשמל

 

אמצעים קוליים לא יעבדו כאן

ולצד פתרונות יעילים יותר או פחות, נעבור לאלה שלא נחשבים יעילים כלל. בהרחקת יונים, לעיתים ניתן לעשות שימוש במכשירים המפיקים רעש שנועד להרחיק את היונה. אולי על סמל השלום זה עשוי לעבוד ולהרתיע אותה, אך לא על סמל המלחמה- הלוא היא המיינה. מיינה היא ציפור שיר חקיינית, והמקסימום שיקרה במידה ותחליטו להפעיל נגדה מחולל רעש כזה או אחר, הוא שהיא תפתח אתו בשיחה ותצטרף אליו.

 

הרחקה מקצועית – הפתרון הטוב ביותר

בוודאי כבר הבנתם שהתמודדות עם מיינה זה עסק לא פשוט. לצד כל הפתרונות שהם בגדר "עשו זאת בעצמכם", הפתרון המקצועי והיעיל ביותר היה ועודנו פנייה למרחיק מנוסה ואחראי. המיינה דורשת טיפול מיוחד ומדויק, ולכן כדאי להיעזר בשירותיו של איש מקצוע. יהיה המחיר אשר יהיה, אין סיבה להתעקש לפתור את המצב בכוחות עצמכם.

לצד האפשרות הסבלנית יותר- לחכות שתקופת הקינון תסתיים והמיינה תעזוב יחד עם משפחתה למקום אחר, תוכלו גם לבחור שלא לחכות ולהזמין מרחיק מיינה מקצועי שמכיר את ההתנהגות של הציפור, יידע כיצד לגשת ובאילו אמצעים לנקוט על מנת להרחיק את הציפור הטורדנית אחת ולתמיד. לסיכומו של עניין, אין ספק שמיינה היא לא יונה, וגירוש מיינה הוא לא הרחקת יונים. מדובר בעליית מדרגה, וככזאת, יש להיעזר באנשי מקצוע מנוסים.

הרחקה מקצועית - הפתרון הטוב ביותר

גילאור פסח - צוות ג'י הרחקת יונים
גילאור פסח - צוות ג'י הרחקת יונים

שמי גילאור, הבעלים של צוות ג'י הרחקת יונים.
התחלתי לפני כ-15 שנים בתור חברה להרחקת יונים ושמתי לעצמי מטרה שמאה אחוז מהלקוחות שלי יצאו מרוצים מכיוון שהייתה בעיית תדמית קשה לענף בזמנו.
בנוסף לשירותי הרחקת יונים, בחברת ''צוות ג'י'' מבצעים שירותי הדברה מקצועית כנגד מזיקים: תיקנים, נמלים, פשפש המיטה, הדברת מזיקי רכוש וחרקי מזון ולכידת מכרסמים. בחברה משתמשים בחומרי הדברה אשר אינם מזיקים לסביבה ומאושרים על ידי המשרד להגנת הסביבה.

שתפו עם חברים:
למעבר לחלק מסוים בעמוד זה