מחלות יונים

התעוררתם מרעש של יונה? סובלים מהריח שהיא משאירה אחריה? במקרים רבים אלו עשויות להיות דווקא הצרות הקלות ביותר שמביאה איתה היונה. ישנן מחלות רבות שיונים מפיצות. יונה היא בעל חיים שיכול להידבק בעשרות מחלות, כשחלק משמעותי מהן יכול לפגוע גם באדם. הנה מה שצריך לדעת על מחלות יונים, על הקשר שלהן אל האדם ועל מניעה שלהן.

הרבה יותר מלכלוך וסרחון

כשאתם חושבים על יונה בתור מטרד בסביבת המגורים שלכם, מאילו נזקים אתם חוששים? הנזקים המיידיים והבולטים ביותר שהיונה מביאה עימה קשורים לרעש וסרחון. צואה של יונה למשל יכולה להעלות ריחות רעים, בעוד שהיונה עצמה יכולה להפריע לכם לישון עם גרגורים מבעד לחלון. רבים לא מודעים לכך, אך יונים מפיצות גם לא מעט מחלות, שעשויות להסב נזקים רבים.

 

מה הקשר בין תחלואת יונים לבין תחלואת אדם?

לא מומלץ להפחית בחשיבות ההבנה של הקשר בין תחלואת היונים לבין תחלואת האדם. אומנם יש מחלות מסוימות אצל בעלי חיים שבני אדם לא יכולים להידבק בהן, אך הדבר אינו גורף. בקרב חלק גדול מהמחלות של היונים יש הדבקה שרלוונטית גם לאדם. מכיוון שיונה, כפי שציינו מקודם, היא בעל חיים שאידיאלי להפצת מחלות, מחלות יונים רבות עשויות להסב נזק משמעותי לאדם.

 

מחלות היונים

לפי הערכות, ישנן כשישים מחלות שמזוהות עם יונים. בכלל, יונה היא חיה שהמערכת החיסונית שלה לא חזקה במיוחד. יחד עם העובדה שמדובר בחיה לא היגיינית שנעה בלי יותר מדי בעיות ממקום אחד למקום אחר, אנו מקבלים חיה אידיאלית להפצת מחלות. מחלות של יונים יכולים לפגוע ביונה עצמה ואפילו להוביל למוות שלה. בין המחלות שמזוהות עם היונה ניתן למנות:

  • דררת – דלקת עיניים אצל יונים
  • פאראטיפוס (קדם טיפוס) – מועברת על ידי יונים
  • דלקת מוח נגיפית
  • הימצאות של טפילים ונגיפים שונים

 

דררת

דררת מוכרת גם כדלקת עיניים ממנה סובלות יונים. לנו, בתור אנשים שלא מתקרבים ליונים יותר מדי ולא יודעים להבחין מרחוק בין עין בריאה של יונה לבין עין דלקתית של יונה, יהיה קשה לספר איזה יונה חולה בדררת ואיזה יונה בריאה. לכן, מומלץ תמיד לא להתקרב ליונה ולהימנע ממגע בצואה שלה. הדלקת הזאת עשויה להתפתח לאיברים אחרים אצל היונה ולגרום לאדם לפתח דלקת ריאות מסוכנת.

 

פאראטיפוס

פאראטיפוס היא עוד אחת ממחלות היונים, הידועה גם כקדם טיפוס. יונה נדבקת במחלה הזאת על ידי חיידק הסלמונלה. אם היונה מצליחה לשרוד את המחלה ולא למות ממנה, היא הופכת לנשאית. צואת היונים, שנמצאת כמעט בכל מקום בו נמצאות יונים, היא זאת שמעבירה את המחלה הזאת מהיונה אל האדם.

 

טפילים

ישנם טפילים שפוגעים ביונה. טפילים הם יצורים שמנהלים מערכת גומלין עם יצור חי אחר. הטפיל מצליח להתקיים באמצעות אותו יצור חי, אך גם מסב לו נזק תוך כדי. עלוקות למשל הן דוגמה לסוג של טפיל. הן מתקיימות על ידי יניקת דם, דבר שגם מסב נזק. אלו הם חלק מהטפילים שפוגעים ביונה:

  • אקרית אדומה
  • זבוב דם
  • כינים

 

הרחקת יונים

אם יש במקום המגורים שלכם או בקרבתו יונים, אתם נמצאים בסכנה לא רק לסבול מסירחון או מרעש, אלא גם להידבק במחלות שונות. כדי שתוכלו להימנע מהידבקות כזאת, מוטב שתטפלו במקור הבעיה ותרחיקו את היונים מהסביבה שלכם. הדבר אפשרי באמצעות אמצעים שונים, על ידי נקיטה בשלבים הבאים:

  1. צרו קשר עם איש מקצוע
  2. איש המקצוע ייבחן את המצב הספציפי ממנו אתם סובלים וימליץ על אמצעי להרחקת יונים
  3. התקנת אמצעים להרחקת יונים ובקרה על התוצאות

 

ניקוי לאחר הרחקת היונים

הצלחתם להרחיק יונים עם אמצעים שונים? זה ממש לא הסוף. חלק גדול מהמחלות של היונים יכול להיות מועבר גם על ידי צואה של יונה. לכן, כדי לוודא שאתם לא ניזוקים כתוצאה ממחלות יונים, בצעו ניקוי יסודי לאחר הרחקת היונים עם תכשירים שונים ומיגון מתאים.

 

סכנה שניתן למנוע

מחלות יונים עשויות לפוגע בבריאות שלכם בצורה משמעותית. מכיוון שיונה מפיצה מחלות בצורה אידיאלית ואוהבת להימצא בסביבה הומת אדם, מדובר על סכנה של ממש. את הסכנה הזאת ניתן למנוע באמצעות הרחקה אפקטיבית של יונים ועל ידי ניקוי יסודי לאחר מכן.

למידע נוסף ולהזמנת מחלות יונים מחברה מקצועית, אמינה ומומלצת – צרו איתנו קשר עוד היום באמצעות האתר או בטלפון.
תוכן עניינים